Sprogimas

Viekšniuose – respublikinis festivalis

Gražina VERŠINSKIENĖ

Spalio 24-ąją Viekšnių gimnazijos salė vos talpino respublikinio festivalio ,,Lai Vėikšniūs skombies žemaitėška ruoda“, skirto Žemaitijos metams paminėti, mažuosius dalyvius, auklėtojas, žiūrovus. Sulaukta ir svečių – Švietimo skyriaus vyr. specialistės Nijolės Zakalskienės, buvusios lopšelio-darželio ,,Liepaitė“ l. e. p. direktorės Silvos Poškienės.

Užtraukė žemaitiškai

Renginio pradžioje supažindinta, kokius darbus darganotomis rudens dienomis dirbo moteriškės. Jos ir pupas aižė, siūlus verpė, vyniojo, į kamuolius suko. Po darbų metas ir skambiai žemaitiškai dainai. Į sceną vienas po kito lipo mažųjų kolektyvai iš 19 ugdymo įstaigų. Atvyko 106 lopšelių-darželių ugdytiniai, juos lydėjo 27 vadovės, o kiek dar smalsuolių susirinko.

Festivalis atskleidė vaikų artistiškumą, sugebėjimą ne tik šokti, dainuoti, bet ir groti neįprastais instrumentais, pasakoti, svarbiausia, žemaitiškai. Dainose jie ir linelius rovė, drobeles audė, vieni duonelę kepė, kiti karvutę maitino. Daug paukštelių apdainavo, naminę žąselę, mažus vabalėlius, blusos nepamiršo, zuikio puikio dantis, lūpas aprokavo ir patiems nematytus spragilus dainose minėjo. Pabaigoje visi sustoję žemaitišką „Dainioukem, žemaitee“ sudainavo.

Dovanų – liepos lapelis

Gražių žodžių ir linkėjimų nepagailėjo renginio svečiai, kolegos. Nebuvo čia nei varžytuvių, nei vietų, bet apdovanojimų kiekvienas sulaukė – po keramikinį liepos lapelį, maišiuką liepžiedžių arbatos, o „ciocė“ Milda pažadėjo – „jei gerai paprašysit, tai gal ir kitais metais bus šis festivalis“.

Festivalis – Žemaitijai pagerbti

„Mintis surengti festivalį gimė pavasarį, organizuojant Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus renginį, skirtą paminėti Žemaitijos metus, „Tauta, pamėršosi sava praeiti, yr be ateitėis“. Norėjosi paprasto, nuoširdaus renginio. Esu žemaitė, ir šie metai Žemaitijai ypatingi, tai pagalvojau, kad bus festivalis ir Viekšnių lopšelyje-darželyje „Liepaitė“, – po renginio sakė organizatorė, Viekšnių lopšelio-darželio „Liepaitė“ meninio ugdymo pedagogė metodininkė Milda Tenienė. Ji taip pat ir Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus muzikos mokytoja metodininkė.

Pasak M. Tenienės, festivalio tikslas – parodyti, kad žemaičiai yra ne tik dokumentuose, paminėti 2019-uosius – Žemaitijos metus, palaikyti šiltus, draugiškus santykius su kitų rajonų lopšelių-darželių bendruomenėmis.

Užmegzta draugystė

12 m. dirbanti lopšelyje-darželyje M. Tenienė sako gerai pažįstanti ir Mažeikių rajono koleges. Norėjosi susipažinti bei draugystę užmegzti ir su kitų rajonų kolegomis, pasidalinti patirtimi. „Manau, pavyko, mat su Papilės Simono Daukanto gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriumi „Kregždutė“ mūsų Viekšnių lopšelis-darželis „Liepaitė“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį, – džiaugėsi renginio sumanytoja. – Sunkiausia, organizuojant renginį, tikriausiai buvo suvaldyti jaudulį. Vasarį turėsiu 35 m. pedagoginio darbo stažą, bet vis prieš kiekvieną renginį jaudinuosi kaip pirmokė ir nieko negaliu sau padaryti.“

Taps tradicinis?

Prisiminusi išsprūdusį pažadą festivalio organizatorė tikisi, kad respublikinis festivalis, kuris šiemet tapo tik regioniniu, kitais metais tikrai bus respublikinis. „Manau, kad ne tik Žemaitijoje, bet ir Aukštaitijoje gali išgirsti žemaitišką šnektą. Labai norėčiau, kad festivalis „Lai Vėikšniūs skombies žemaitėška ruoda“ taptų tradiciniu, tik yra viena pagrindinė problema: matėt, koks būrys mūsų šiemet susirinko. Jei bus daugiau norinčių, nebetelpame. Juk toks šaunus Viekšnių miestas, bet savo didelės salės ir neturi. Dėktee gaila“, – problemą įvardijo meninio ugdymo pedagogė.

„Labai dėkoju saviškiams – lopšelio-darželio „Liepaitė“ bendruomenei, Viekšnių gimnazijos direktoriui už suteiktas patalpas, gimnazijos direktoriaus pavaduotojai ugdymui A. Buzienei už įvairiapusę pagalbą, Viekšnių kultūros centrui už rūbus, Vinco Deniušio meno mokyklos direktoriui už paskolintą armoniką, matematikos mokytojui Valdui už festivalio įamžinimą ir visiems, prisidėjusiems prie regioninio festivalio „Lai Vėikšniūs skombies žemaitėška ruoda“ organizavimo. Dėkoju visiems pedagogams, tėvams, seneliams, kurie su vaikais vis dar bendrauja savo gimtąja žemaičių kalba. Jei nebūtų suvažiavę kolektyvai, festivalio nebūtų, tad didžiausias ačiū muzikos mokytojoms, auklėtojoms, subūrusioms vaikus dainai, eilėraščiui ir šokiui“, – gražių žodžių negailėjo M. Tenienė.

Autorės nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode