Sprogimas

Tyrimai, kuriuos šeimos gydytojas gali paskirti nemokamai

 

Kartkartėmis socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodo lentelė „Už tai jau sumokėjote – reikalaukite“ su sąrašu sveikatos tyrimų, kuriuos neva pacientai pagal amžių periodiškai gali gauti nemokamai ir turi teisę jų reikalauti.

Ši informacija – netiksli. Feisbuke platinamoje lentelėje išvardyti tyrimai, atliekami profilaktinio paciento patikrinimo metu, neatspindi visų pacientams nemokamai priklausančių paslaugų, kurias privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti asmenys gali nemokamai gauti sveikatos priežiūros įstaigose.  

Pasirodžius netiksliai informacijai, Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Gyventojų aptarnavimo skyrius nuolat sulaukia klientų, prašančių pateikti privalomų tyrimų sąrašą, kuriuo ketina pamojuoti šeimos gydytojui, jei šis atsisakytų paskirti norimą. Kiti atvyksta klausti, kuriuos tyrimus nemokamai privalo paskirti šeimos gydytojas pagal Šeimos gydytoją normą. 

Skirti tyrimus medikai privalo tais atvejais, kai gyventojai pagal amžių priklauso asmenų grupėms, galinčioms nemokamai dalyvauti ligonių kasų lėšomis apmokamose prevencinėse programose – krūties, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Dėl visų kitų tyrimų reikalingumo sprendžia gydytojas – pavienių tyrimų neprivaloma atlikti periodiškai.

Svarbu žinoti: pacientai, turintys teisę į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, tyrimus gali pasirinkti ir savo iniciatyva, tik tada jų faktinę kainą apmoka patys. Pasirinkimas turi būti motyvuotas ir konkrečiai įvardytas medicininiuose dokumentuose įrašant, kokie tyrimai pasirinkti, taip pat patvirtintas paciento ir gydytojo parašais. Už paslaugą mokama gydymo įstaigos kasoje.

Ligonių kasos specialistai atkreipia dėmesį, kad neprofilaktinio tyrimo tikslas – pagrįsti diagnozę, nustatyti ligos eigą, pakoreguoti pradėtą gydymą, įvertinti jo efektyvumą. Jei gydytojas gali be tyrimų, įvertinęs klinikinius požymius, kompetentingai atsakyti į klausimus, kodėl pacientą vargina vienokie ar kitokie simptomai, ar pakankamas gydymo efektyvumas, ir prisiima atsakomybę už paciento gydymą, tyrimų skirti neprivaloma. Dėl to labai svarbu, kad pacientas aiškiai gydytojui įvardytų savo skundus, tiksliai nupasakotų požymius, rodančius organizmo funkcijų sutrikimą, patologinę būseną ar ligą.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode