Tremties keliais... Šešiolikta dalis

Lankomės Buriatijoje, Zaigrajevo rajone, Ilkos gyvenvietėje. Čia taip pat būta mūsų ištremtų tautiečių.

 

Geografija

Ilka (rus. Илька) – gyvenvietė apie 20 km į pietryčius nuo ZaigrajevoUdoskairiojo intako Ilkos kairiajame krante, prie Transsibiro magistralėsZaigrajevo rajonasBuriatija.

Lietuviai

1948 metais į Ilkos geležinkelio stotį buvo atvežti du ešelonai su tremtiniais iš Lietuvos – per 1000 žmonių iš TSRS okupuotos Lietuvos. Dalis jų išskirstyta po gretimus miško kirtimo punktus bei kolūkius. Ilkoje palikta apie 300 šeimų. Tremtinius apgyvendino japonų karo belaisvių koncentracijos stovyklos pastatuose ir naujai pastatytuose barakuose.

Ilka tuo metu buvo miško pramonės ūkio centras. Tremtiniai krovė rąstus medienos sandėlyje, geležinkelio stotyje, darbas 3 pamainomis, be poilsio dienų, kirto mišką, plukdė rąstus, dirbo pabėgių įmonėje, mašinų remonto gamykloje, statybose, prie geležinkelio. Daug žmonių žuvo ar susižalojo miško ruošos darbuose, mirė nuo išsekimo, bado ir ligų.

Vietiniai gyventojai buvo įvairių tautybių tremtiniai, o buriatų buvo gana nedaug. Gyvenvietėje buvo vidurinė mokykla, kino teatras, kelios parduotuvės.

1956 metais buvo leista grįžti į Lietuvą tik vaikams, o 1957-1958 metais – ir suaugusiems tremtiniams. Dalis liko gyventi Ilkoje, bet iki šiol ten lietuvių gyventojų neišliko.

Kapinės

Ilkoje išlikusios didelės lietuvių kapinės. 1959 metais tremtiniai pastatė atminimo kryžių. 19891990 m. ir 2000 m. į Ilką iš Lietuvos buvo nuvykusios kelios ekspedicijos, daugelio tremtinių palaikai parvežti į Lietuvą.

Kaip budas.lt pasakojo ten pabuvojęs teleoperatorius, fotografas, keliautojas, ekspedicijų į tremties vietas organizatorius ir vadovas, „Lemties“ bendrijos narys Gintautas Alekna, bendros kapinės yra ant kalvos šalia gyvenvietės: „ Lietuviškieji kapai, kurių apie 110, yra centrinėje bendrų kapinių dalyje.  Dalis jų įrengti tvirtai – betoniniai antkapiai ir metaliniai kryžiai. Jie ilgaamžiai, nereikalauja pastovios  priežiūros“.

Birutė ŠNEIDERAITIENĖ

Gintauto ALEKNOS nuotraukos

 

Powered by BaltiCode