Vaikai

Rytoj gegužės 25-oji –Tarptautinė be žinios dingusių vaikų diena. Ji pasirinkta dėl JAV sukrėtusios istorijos, kai 1979 metų gegužės 25 dieną šešiametis Etan Patz dingo be pėdsakų eidamas į mokyklą autobusų stotelėje, vos už poros kvartalų nuo savo namų. Dingusių žmonių šeimų paramos centro iniciatyva LR Seimas 2006-aisiais įtraukė šią dieną į atmintinų dienų sąrašą. Vaikų dingimas yra reali, dinamiška, didelio masto problema visame pasaulyje. Per metus Europoje dingsta be žinios apie 250 000 vaikų. Oficialiais duomenimis, Lietuvoje 2019 m. I ketvirtį užregistruota 418 vaikų dingimo atvejų. 90 proc. visų dingusių vaikų sudaro pabėgimai iš namų.

Netrukus, birželio 1-ąją, minėsime Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Ši diena – priminimas visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises. Tai pagrindinė sąlyga kuriant ir formuojant humanišką, teisinę ir dvasiškai sveiką visuomenę.

Pirmuoju atveju – žiauri statistika. Antruoju – dvi medalio pusės: viena – kalbama apie vaikų teises, labai dažnai pamirštant jų pareigas, kita – kurti dvasiškai sveiką visuomenę, kai kalbama apie netradicinių šeimų santuokas ir netgi leidimą joms įsivaikinti be tėvų globos paliktus vaikus. Jiems dvigubas gyvenimo smūgis – nepatirti biologinių tėvų meilės, ir – turėti (kitaip nei draugai) du tėčius arba dvi mamas. Keisčiausia, kad taip manantys žmonės nori patekti į aukščiausius šalies postus. O žmonės apie tai nepagalvodami, vien dėl to, kad prijaučia kandidatą iškėlusiai partijai, balsuoja už jį, nesuprasdami, kad pasmerkia žiauriai daliai tokius vaikus ir Lietuvos ateitį.

Įprasta, kad prieš rinkimus manipuliuojama socialiniais dalykais: senoliais, žmonėmis, turinčiais negalią, našlaičiais ir kitaip be tėvų likusiais vaikais. Tai daro kandidatai į politinius postus. Ir ne tik jie. Keisčiausia, kad manipuliuoja vaikais ir pačios socialinės įstaigos, norėdamos užuot patogumų jiems, juos susikurti sau.

Ne išimtis ir Mažeikiai. Užvakar vykusiame Savivaldybės tarybos Sveikatos komiteto posėdyje bandyta „prasimušti“ automobilius. Suprantama, Vaikų namai (pavadinkim paprasčiau) tikrai turi problemų ir bėdų, ir dažnai – neišsprendžiamų. Žiauri dalia ne tik ten globojamų vaikų, bet ir juos prižiūrinčių darbuotojų. Tam reikia pasišventimo! Tačiau tai neduoda teisės manipuliuoti ir daryti(s) išimtis. Naujo automobilio nusipirkti Savivaldybės lėšomis nepavyko. Prašymas atmestas, kol kas atidedant. Ir protingam žingsniui turėjo įtakos protingo ir efektyvaus šeimininko mero Vidmanto Macevičiaus įžvalgos. Pasak jo, kiekvienas norime turėti atskirą automobilį ir laikyti po langais, tačiau reikėtų išnaudoti Savivaldybės stovintį transportą. Niekas nesakė, kad nereikia vaikų vežti. Reikia ir kai kuriais, pavyzdžiui, ligos atvejais net būtina!

Dar vienas kuriozas – posėdyje paaiškėjo, kad šios įstaigos psichologė dirba ne savo, o vairuotojo darbą. Gerai, kad naujos kadencijos taryboje yra kompetentingų specialistų, šiuo atveju medikų, mokslo daktarų. Žinoma, galima sutikti su teiginiu, jog psichologė į Užlieknės mokyklą vežioja savo transportu mokinį iš pasišventimo, nes kitaip negalinti su juo pasikalbėti, tačiau Sveikatos komiteto narys, gydytojas-psichiatras tokį psichologės darbą įvertino blogai.

Kalbant apie automobilius, stovi naujutėlaičiai nenaudojami ir prie kitų Mažeikių rajono socialinių įstaigų. O nenaudojamų automobilių išlaikymo sąnaudos menkai mažesnės už važiuojančių. Tai gal meras teisus? Pirmiau panaudokim tai, ką turim, o ne tik pirkim naujus, lyg būtų tikslas išleisti kuo daugiau lėšų. Taip buvo įprasta anksčiau. Net keista per daugelį metų matyta situacija Savivaldybėje iš esmės keičiasi. Kardinaliai. Per dviejų ankstesnių merų abi jų kadencijas tokių atvejų nebūta. Net komitetų posėdžiuose, išskyrus Ekonomikos, jie beveik nesirodydavo.

Kalbant apie vaikus, negalima neprisiminti ir pastarosiomis dienomis vykstančių Paskutinio skambučio švenčių. Tai vaikystės pabaiga. Laimingos.

Powered by BaltiCode