Rugpjūtis

Į antrą pusę perkopė rugpjūtis. Jo paskutiniąją dieną planuojamas tarybos posėdis. Labai svarbus. Jei jame nebus patvirtintas antrasis vicemeras arba panaikinta ši pareigybė, mažeikiškių lauks nauji savivaldos rinkimai, nes dabartinė taryba neteks galių. Apie tai jau įspėjo raštu Vyriausybės atstovų įstaiga.

Sunkiai sekasi merui formuoti komandą. Koalicija vos vieno balso persvara, o dar joje esantys ir aukštus postus gavę „valstiečiai“ galimai parsiduoda opozicijai. Manoma, kad ir posėdžiuose, kur svarstomi svarbūs klausimai, jų atstovai nedalyvauja sąmoningai arba net balsuodami kai kurie „žaliųjų“ atstovai palaiko opozicijos, o ne daugumos nuomonę. Kalbama, kad koalicija bliūkšta. Meras rimtai į darbus kibti negali dėl ligos, o vicemerė per silpna spręsti tokius klausimus. O norinčių antrojo vicemero posto daug. Tiek „tvarkiečiai“, tiek „valstiečiai“ jau gavę ir ne po vieną valdžios postą. Nuskriaustas liko tik koalicijos partneris „Mažeikių pavasaris“. Jo atstovei atiduotos Ekonomikos komiteto pirmininko pareigos, valdžios manymu, yra pakankamas atlygis už dalyvavimą tarybos daugumoje. Šios politinės jėgos atstovams atiduoti antrojo mero pavaduotojo postą kai kam neleidžia ambicijos. O laikas eina. Tarpusavyje kiršinami tarybos nariai. Ir tai daro ne tik opozicija, norėdama sugriauti daugumos koaliciją, bet ir valdantieji. Opozicija trina rankeles ir laukia koalicijos griuvimo. Nors ne vienam konservatorių atstovui buvo siūlytos šios pareigos kviečiant frakciją prisjungti prie daugumos, tačiau to padaryti neleido partijos vadovė Lina Rimkienė. Mat labai šių pareigų norėjo pati. O jos skandalinga persona nebuvo pageidaujama užimti antrojo mero pavaduotojo postą.

Rugpjūtis turės išspręsti daug uždavinių. Ilgiau delsti tiesiog negalima.

Nors dėl „valstiečių“ kaltės ir nepatvirtinta nauja Savivaldybės struktūra, esant chaoso ir kai kurių darbuotojų priešiškumo prieš administraciją būsenoje, darbai joje vykdomi.

Vienas jų – auditas Savivaldybės bendrovėje „Tavo pastogė“. Pradėtas kove, baigtas – rugpjūty. Daugeliui labai netikėtas buvo šios įmonės vadovo staigus krytis. Nors ir sakoma, kad pats pasitraukė ir dar su dviejų mėnesių išeitine, tačiau visiems suprantama, kad tam turėjo įtakos įmonėje atlikto audito nepalankios vadovui išvados. Kontrolės ir audito tarnyba, bendrovėje atlikusi tyrimą dėl sudarytų netarnybinių automobilių nuomos sandorių ir automobilių naudojimo teisėtumo, rado pažeidimų ir rekomandavo nedelsiant sustabdyti visus mokėjimus, susijusius su minėtais sandoriais, spręsti klausimą dėl žalos atlyginimo, taip pat – spręsti dėl įmonės vadovo Antano Naujoko tinkamumo toliau eiti vadovaujančias pareigas.

Įtarimų, kad ne viskas bendrovėje blizga, kelia ir direktoriaus atsisakymas auditui pateikti kai kuriuos dokumentus, esą jie pertekliniai. Negana to, Kontrolieriaus tarnyba vadovo raštuose buvo įžeidinėjama, o tai, pasak kontrolierių, gali būti suprantama kaip valstybės tarnautojų garbės ir orumo pažeminimas.

O pažeidimai, atrodo, nemenki. Per 2014–2019 metus už automobilių nuomą išmokėta 50,7 tūkst. eurų. Išvados sako, kad sudarytos netarnybinių transporto priemonių nuomos sutartys neteisėtos, nes nustatyta, kad tarp sandorių dalyvių egzistuoja darbo santykiai, todėl tokiems atitinkamiems susitarimams turėtų būti taikomos darbo teisės normos; dalis išnuomotų transporto priemonių nuosavybės teise nepriklauso sutarties dalyviams arba joms nesuteikta teisė būti eksploatuojamoms; bendrovės direktorius nepranešė kitiems valdymo organo nariams arba akcininkams apie esminius savo sutarties sąlygų pakeitimus, tokius kaip sutarties dalyko keitimas ar sutarties termino pratęsimas, nors faktiškai jau automobilio pardavimo diena laikytina, kad nuomos sutartis nutrūko; pasirašytas susitarimas jau nebegaliojančiai sutarčiai su A. Naujoku ir nuo to laiko išmokos už transporto priemonės nuomą neturi jokio teisinio pagrindo; dauguma nuomos sutarčių neregistruotos arba registruotos vienu ir tuo pačiu numeriu, o sutarčių papildomi susitarimai išvis be registracijos numerių; dalies išsinuomotų netarnybinių transporto priemonių vidutinė vertė rinkoje siekia tik kelių mėnesių nuompinigių sumą; įmonėje nebuvo vykdoma transporto priemonių naudojimo kontrolė ir kt.

Negana to, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimu, A. Naujokas jau pripažintas, kad pažeidė LR viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalies nuostatas: „<...Bendrovėje buvo ir galimai iki šiol yra sudaromos sąlygos neskaidriai veiklai ir piktnaudžiavimui naudojantis Bendrovės lėšomis nuomojamais automobiliais...“

Pasak teisininkų, nors direktorius ir pasitraukė iš pareigų, tačiau atsakomybės, galimai, neišvengs. O ji gali būti nemaža. Dėl dydžio spręs teisėsauga.

A. Naujokas ankčiau yra ne kartą akcentavęs, kad jo vadovaujamoje įmonėje vykdomi dažni patikrinimai taip norint su juo susidoroti. Tik ar gali tuos pačius pažeidimus, jei jie būtų suklastoti, rasti ne viena tikrinusi tarnyba, juolab Vilniuje esanti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija?

Pradžia padaryta. Kontrolierių įžvalgumo, kur nusėda gyventojų pinigėliai, „laukia“ ir kitos panašios įmonės ir įstaigos.

Taip ir toliau!

Powered by BaltiCode