Reklama 1

A. Vilkas: „Žmogaus gyvenimas yra didžiulis ratas“

 

Gražina VERŠINSKIENĖ

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos biologijos mokytojas ekspertas, Kultūros centro folkloro ansamblio „Alksna“ įkūrėjas ir vadovas Algirdas Vilkas iš visų savo veiklų pirmenybę teikia vienai jų: „Visų pirma esu mokytojas – ir tai man svarbiausia. Kad smegenys neperkaistų, jas reikia perjungti – tam tinka ir kitos veiklos, kurios viena kitą papildo“. Ir tas užsidegimas, atsidavimas veikloms, garsinančioms mūsų rajoną, neliko nepastebėtas – 2014 m. mokytojas tapo Mažeikių krašto kultūros premijos laureatas.

– Pirmiausia, Jūs mokytojas... Su kokiomis nuotaikomis dabar gyvenate ir į kokias veiklas planuojate nerti?

– Gyvenu gimnazijos šimtmečio šventės laukimo nuotaikomis. Didžiausia mano veikla – parengti išsamią gimnazijos šimtmečio istoriją ir įrengti modernų, šiuolaikinius poreikius atitinkantį gimnazijos istorijos muziejų. Darbai juda. Gimnazijos istorijai pavyko surinkti daug ir įdomių faktų, gauti archyvinės medžiagos.

– Jūs esate daugialypė asmenybė – be mokytojavimo, saviveiklos, kuo dar domitės? Papasakokite apie kitas savo veiklos sritis.

– Esu sukūręs elektroninę Mažeikių krašto enciklopediją, už kurią ir kitą mano veiklą 2014 m. man buvo įteikta Mažeikių krašto kultūros premija. Man šis apdovanojimas labai brangus ir mielas. Kai pradėjau dėlioti krašto enciklopedijos elektroninę versiją, tuo metu Lietuvoje analogiškos iš viso nebuvo. Dabar jau yra: Kaišiadorių, Kretingos, Skuodo... Medžiagą šiam darbui rinkau apie dešimt metų, man pagelbėjo ir mano mokiniai. Tiesa, enciklopedijos informacija labai kintanti, tad ne visada galima suspėti su pasikeitimais, todėl padaryta galimybė, kad skaitytojas gali užsiregistruoti ir pats papildyti informaciją, ištaisyti klaidas, įkelti nuotraukų. Kadangi esu biologas, turiu dar vieną profesinę domėjimosi sritį – Lietuvos voragyviai ir lietuviškų vabzdžių pavadinimų kūrimas. Apie vorus yra „feisbuko“ paskyroje įkurta grupė „Lietuvos voragyviai“, kuri jau turi beveik keturis šimtus pasekėjų. Žmonės atsiunčia vorų nuotraukų atpažinimui, pateikia klausimus, domisi. Ir kodėl žmonės vorų bijo, taip ir nesuprantu... Liaudies išmintis sako: storas, kuprotas ir šilkus verpia, kas?.. Na, žinoma, kad voras. Teko vorams kurti lietuviškus pavadinimus, kuriuos patvirtino toponimikos komisija. Prisidėjau prie blakių ir žirgelių lietuviškų pavadinimų, kurie išspausdinti atskirais straipsniais, kūrimo...

– Esate folkloro ansamblio „Alksna“ vadovas ir įkūrėjas. Kada gimė ši idėja?

– Tai buvo taip seniai, kad viską teko sudėti į ansamblio trisdešimtmečiui skirtą knygelę, pasirodžiusią užpernai. Besimokydamas Vilniaus universitete lankiau kraštotyrininkų klubą ir net du folkloro ansamblius – vieną žemaičių folklorą propaguojantį, o kitą – aukštaičių ir dzūkų. Tiek su ansambliu, tiek su kraštotyrininkų klubu teko dalyvauti ekspedicijose po visą Lietuvą. Užrašinėjome ne tik tautosakos kūrinius, bet rinkome ir eksponatus muziejams. Bendraudamas su kaimo žmonėmis regėjau, kaip jie puikiai sugeba perduoti savo senelių palikimą. Širdis suvirpėdavo išgirdus autentiškas dainas su visais pavinguriavimais ir paniūniavimais, tarminiais žodeliais. Man taip viskas patiko ir buvo taip tikra, kad sutikau tokia veikla ir pats užsiimti. Be to, mama taip pat buvo dainininkė, turėjo labai gražų balsą, todėl ir iš jos daug ką girdėjau. Mažeikiuose tuo metu nebuvo nė vieno kolektyvo, kuris atliktų autentiškus, nenugludintus, ne pagal natas išmoktus kūrinius, o išgirstus iš gyvų pateikėjų. Baigęs universitetą ir grįžęs tėviškėn sumaniau tokį kolektyvą įkurti ir Mažeikiuose. Pradžia buvo nelengva. Iš kur rasti žmonių, kurie mėgtų liaudies dainas, šokius ir ratelius? Kartu su manimi į Mažeikius grįžo Raimonda Baužytė-Ramanauskienė, kuri taip pat Vilniuje buvo lankiusi folkloro ansamblį. Jau esame dviese, o po to per pažįstamus prisišnekinome ir daugiau žmonių, kurie tapo ansamblio branduoliu, ir pradėjome dirbti. Iš pradžių gal nedrąsiai, po to jau ir ekspedicijas surengėme Pikeliuose, Žemalėje, Židikuose, Krakiuose ir kitose vietose, užrašinėjome dar XIX a. pab. ir XX a. pr. gimusių žmonių liaudišką išmintį, vėliau jau kalbinome ir smetoniškos Lietuvos tikrus žemaičius, įsikūrusius savo gimtosiose vietose. Taip surinkome nemažą Mažeikių krašto folkloro kraitį, kuris šiandien sudaro mūsų ansamblio aukso fondą. Pirmieji ansamblio nariai – Violenita Juškevičiūtė, Palmira Kučinskaitė, Vytautas Ramanauskas ir kt. – dar ir šiandien tebėra ansamblio nariai.

– Kokie pirmieji Jūsų koncertai? Kuris jų Jums brangiausias ir kodėl?

– Pirmasis kartas visada įstringa atmintin. Pirmasis mūsų koncertas – Dūdų šventė Mažeikiuose. Tai buvo pirmas mūsų pasirodymas visuomenei, nors, kai būrėmės į kolektyvą, niekada neplanavome koncertuoti, o dainavome, šokome tik savo malonumui ir tam, kad nepamirštume, ką mums mūsų protėviai perdavė – kalbą, papročius, prisiminimus. Mes dar neturėjome savo pavadinimo, neturėjome nei tinkamos, Mažeikių kraštą reprezentuojančios aprangos. Kolektyvą tada priglaudė Mažeikių melioracijos valdyba, davė mums salę repeticijoms, pasiuvo pirmuosius drabužius. Tiesa, medžiaga buvo lininė, tačiau labai stora, nepatogi, bet džiaugėmės tuo, ką turėjome. Po to ansamblio nariai patys pasisiuvo drabužius, ieškodami muziejuose iš saugomų eksponatų autentiškos ornamentikos, siuvimo būdo ir t. t.

– Gal savo aistra folklorui užkrėtėte ir kitus šeimos narius?

– Ne, šeimos nariai šito neperėmė. Jie supranta, palaiko mane, bet patys toje veikloje nedalyvauja, tačiau ir neprieštarauja.

– Vaikštinėjate rinkdamas kraštotyrinę medžiagą, bendraujate su senais žmonėmis. Ko galima iš jų pasimokyti?

– Nuoseklumo. Galima nuveikti daug darbų, jei juos dirbsi nuosekliai, nebūtinai viską iš karto padaryti. Kiek Lietuvoje visur pabuvęs, bet Žemaitijoje labai gražus etiketas – kai išlydi žmogų, šeimininkas jį palydi iki vartelių ir atsisveikina. Tai labai įdomus, nuoširdus žmogaus etiketo bruožas. Kalbant apie senuosius papročius – į laidotuves žmonės nebuvo kviečiami, jie patys ateidavo.

        O kokių gyvenimo pamokų išmokote kartu su pašnekovais keliaudamas senovinių dainų keliais?

– Kalendorinio ciklo. Visas žmogaus gyvenimas yra didžiulis ratas, kuriame tam tikrais momentais atsikartoja tie patys reiškiniai. Supratau, kodėl žmonėms tiek svarbios Kalėdos, Velykos, pavasario, vasaros, rudens darbai, kada ir ką daryti.

– Tai gal ir vaikystės svajonės buvo susijusios su daina, folkloru, o gal su gamta, kad pasirinkote biologo kelią? Kas turėjo įtakos pasirenkant veiklos kryptį?

– Mano pažintis su biologija prasidėjo nuo kokių ketverių metų. Tada, dar mažas vaikas būdamas, jau mėgau kiemo paukščius. Kadangi gimiau ir gyvenau kaime, matydavau lakstančias vištas, antis, žąsis, kalakutus, tai pradėjau kolekcionuoti jų plunksnas, o po to dar ir kankorėžius. Tai buvo mano pačios pirmosios kolekcijos, tvarkingai sudėtos dėžutėse spintoje. Mama pakilnodavo jas, sujaukdavo ir sakydavo, kam tau jų reikia. Atsakydavau, kad man įdomu ir... kodėl tos plunksnos tokios įvairios, skirtingos. Klausimų būdavo daug, o atsakymų trūkdavo. Lankiau nedidelę kaimo pradinę mokyklą, į kurią klampodavau per pelkyną. Čia pamatytos pempės, žydintys burbuliai, raktažolės, pelenėlės mane taip sužavėjo, kad sau pasakiau – būsiu botanikas. Praėjo dar keleri metai – pradėjau laipioti į medžius ieškodamas paukščių lizdų, tikrindamas ir aprašydamas dėtis, klausydamas paukščių balsų. Man taip pasidarė įdomu, kad nutariau – ne, botaniku nebūsiu, būsiu zoologu. Vieną dieną nusipirkau geografijos atlasą, visą jį po kruopelytę peržiūrėjau, visus pažymėtus pavadinimus įsiminiau, ir buvo taip įdomu, kad pagalvojau – būsiu geografu. Mūšis manyje dėl geografijos ir biologijos tęsėsi daug metų. Kai pradėjau lankyti vidurinės mokyklos devintą klasę, savarankiškai vykdavau į Rygą. Ten man be galo patiko gamtos muziejus, kur valandų valandas galėjau kiurksoti prie eksponatų vitrinose. Be to, nusiveždavau ir savo surinktas vabzdžių, samanų kolekcijas, rodydavau mokslininkams, kad šie padėtų išsiaiškinti, kokia rūšis, kas jai būdinga ir kaip atskiriama. Tai mane „vežė“. Labai patiko ir jau nedvejodamas nutariau studijuoti tik biologiją. Ir neapsirikau, šis mokslas man labai įdomus, mielas, kad ne tik tapo darbo, bet ir gyvenimo dalimi.

– Papasakokite apie savo tėvus, jų lūkesčius. Kokių vertybių atsinešėte iš namų, mokyklos?

– Abiejų tėvų jau nebeturiu – išsiskyrimas su jais man buvo be galo skausmingas, palikęs gana gilų randą mano gyvenime. Tėvai buvo paprasti kaimo žmonės. Visas charakterio savybes – atsakingumą, darbštumą, kruopštumą – paveldėjau iš mamos. Mama visada sakydavo: „Akys baisininkės, rankos darbininkės.“ Suprask, ką pamatai, tave gali į neviltį nuvesti, bet, kai pradėsi dirbti – viską iki galo sėkmingai ir užbaigsi. Tai lyg ir mano credo tapo – neatidėlioti darbų rytdienai. Panorau pasidomėti savo giminės genealogija. Iš tėvo pusės jau esu išstudijavęs nuo 1741, o iš mamos – nuo 1756 metų. Būtų galima eiti tolyn, bet, deja, neišliko bažnyčių metrikų knygų, kurias ir pradėjau nagrinėti norėdamas išsiaiškinti savo giminės šaknis. O šaknys čia pat, Žemaitijoje, Mažeikių krašte. Vadinasi, genetiškai esu tikras žemaitis, be jokių priemaišų, net turintis tik žemaičiams būdingus kai kuriuos fenotipinius požymius. Mokykla man davė žinių, bet įvarė ir baimės, dėl kurios kartais bijodavau į ją eiti. Buvo pamokų, kurių labai nemėgau, bet čia daugiau kalta buvo tuometinė ideologija ir supratimas.

– Įsimintiniausias biografijos faktas, kuris pakeitė jūsų gyvenimą...

– Negalvojau, kad man teks atsistoti prieš mokinių auditoriją ir su ja bendrauti. Baigdamas Vilniaus universitetą gavau paskyrimą į Vaiko ir motinos mokslinio tyrimo instituto Citogenetikos laboratoriją Vilniuje. Maniau, būsiu mokslininkas, dirbsiu mokslinį darbą, apsiginsiu disertaciją, tačiau, kaip šiandien pamenu, atvyko iš Mažeikių jaunų specialistų ieškotojai ir tiesiog mane įkalbėjo. Pagalvojau, o kodėl gi ne, juk grįžtu į savo tėviškę. Ir nesigailiu, čia įleidau šaknis ir esu laimingas.

– Koks Jūsų laisvalaikis?

– Mėgstu fotografuoti, įamžinti istorines akimirkas. Knygų, išskyrus mokslines, nelabai mėgstu skaityti. Dabar daug ką galima perskaityti internete, pvz., važiuojant autobusu ar traukiniu, ir nebūtinai knygą temptis su savimi.

– Kaip manote, daugiau Jūsų gyvenimo svajonių jau išsipildė ar daugiau tokių, kurios senokai laukia savo eilės?

– Ko gero, visi pasakytų, kad didžiausia svajonė būtų nuskristi į Mėnulį ar iš kosmoso pasižvalgyti į savo tėviškę. Bet būkim realistai. Turiu dar vieną svajonę – parengti ir išleisti knygą apie savo tėviškę. Tai būtų tarsi atminimas tai žemei, kuri mane užaugino.

– Kokiu istoriniu laikotarpiu norėtumėte gyventi?

– Norėčiau gyventi praeities laikotarpiu, bet būti laisvas ir su šiuolaikinėmis technologijomis. Mat, tai, kas buvo praeityje, mažai užfiksuota, daug kas sunaikinta ir sugriauta negrįžtamai.

– Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

– Būti paprastais, dorais žmonėmis, mylėti savo kalbą, kraštą, laikytis amžiais mums skiepytų papročių ir tradicijų bei perduoti ateinančioms kartoms...

Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Komentarai  

0 #1347 Ashley 2019-11-20 06:15
Z http://www.cialisles.com/ http://www.cialisles.com - full cialis mims philippines http://cialisles.com: http://cialisles.com also cialis;
Cituoti
0 #1346 Daniella 2019-11-19 13:48
w http://cialisles.com/ cialis.com - gross parduodu cialis siauliai
cialis 20 mg: http://cialisles.com/ or cialis.com
Cituoti
0 #1345 Velma 2019-11-19 09:15
quite comparison possibly cheap viagra usa without prescription: http://viacheapusa.com/ about power today make little viagra: http://viacheapusa.com/ literally
survey anywhere process http://viacheapusa.com/ closely devil
Cituoti
0 #1344 Rudolf 2019-11-18 11:47
c http://cialisles.com cialis without a prescription.
ultimately bioarginina e cialis cialis: http://cialisles.com/ or cialis.
Cituoti
0 #1343 Maira 2019-11-18 03:55
whatever son quite viagra: http://viacheapusa.com/
less health possibly affect suddenly sale generic viagra online pills: http://viacheapusa.com/ loud carry tomorrow
entrance http://viacheapusa.com/ equally scene
Cituoti
0 #1342 Lisette 2019-11-17 18:53
p http://cialisles.com/ cialis online pharmacy - cheap tomei cialis e não funcionou
cialis 20mg: http://cialisles.com/ and cialis usa;
Cituoti
0 #1341 Margarito 2019-11-17 08:06
tadalafil does it work cialis without prescription: http://buyscialisrx.com/
come assumere tadalafil cialis without prescription: http://buyscialisrx.com tadalafil tool 20 tadalafil spermien http://buyscialisrx.com/ tadalafil langzeitstudie
Cituoti
0 #1340 Lou 2019-11-16 20:26
vika-100 sildenafil citrate tablets samples of viagra and
cialis: http://viabsbuy.com sildenafil 50 mg valor viagra
on line: http://viabsbuy.com sildenafil efectos secundarios en mujeres sildenafil y diabetes http://viabsbuy.com sildenafil rezeptursubstanz
Cituoti
0 #1339 Myrtis 2019-11-16 18:12
none sensitive online viagra: http://www.viagrapid.com/ mainly reveal on stranger http://www.viagrapid.com/ ill beyond now refrigerator viagra: http://www.viagrapid.com/ automatically deal
Cituoti
0 #1338 Della 2019-11-16 16:57
tadalafil indian patent cialis prescription: http://www.buyscialisrx.com/ nombre
generico del tadalafil generic cialis online: http://buyscialisrx.com/
tadalafil generic lowest price tadalafil ir spectra http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil
5mg generic

Feel free to surf to my web blog :: cialis online: http://www.buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #1337 Brandon 2019-11-16 15:04
tadalafil ilaçlar buy cialis online: http://cialisle.com/
tadalafil wirkungen cialis for sale: http://www.cialisle.com/ tadalafil mujeres tadalafil super aktiv erfahrungen http://www.cialisle.com/ tadalafil 20 mg colombia
Cituoti
0 #1336 Avery 2019-11-16 13:10
B http://cialisles.com cialis; readily medicamentos que contengan cialis cialis usa: http://cialisles.com/ and cealis.
Cituoti
0 #1335 Tiffiny 2019-11-16 07:27
sildenafil pulmonary hypertension maximum dose viagra coupons: http://viabsbuy.com para sirve pastilla sildenafil viagra online: http://viabsbuy.com qual a diferença entre tadalafil
e sildenafil vegeta sildenafil 50 mg http://viabsbuy.com sildenafil y edema pulmonar
Cituoti
0 #1334 Katherin 2019-11-16 04:06
exactly proposal primarily viagra
100mg: http://viacheapusa.com/ effectively company thick engineer mostly viagra for sale: http://viacheapusa.com/ exactly company originally block http://viacheapusa.com/ mostly sick
Cituoti
0 #1333 Mariano 2019-11-16 03:51
tadalafil tratamento buy
cialis online: http://cialisle.com/ tadalafil uruguay buy cialis
online: http://cialisle.com tadalafil muscle growth tadalafil otros usos http://www.cialisle.com/ tadalafil sperm count
Cituoti
0 #1332 Christie 2019-11-16 00:55
tadalafil from china generic cialis: http://buyscialisrx.com/ pharmacie en ligne tadalafil generic cialis: http://buyscialisrx.com tadalafil x viagra cialis 20mg tadalafil price
http://buyscialisrx.com/ tadalafil eye problems
Cituoti
0 #1331 Gladys 2019-11-15 20:37
somewhere worry personally generic viagra
sales: http://viacheapusa.com/ immediately poet full addition obviously viagra for sale: http://viacheapusa.com/ wide cigarette below call http://viacheapusa.com/ hardly substance
Cituoti
0 #1330 Fueffix 2019-11-15 18:55
Same day loans http://paydaymyonline.com loans today
Cituoti
0 #1329 Vorslora 2019-11-15 18:44
Personal loans california http://paydaymyonline.com payday loan direct
Cituoti
0 #1328 Feawswef 2019-11-15 18:29
No credit cash loans cash advance fast cash personal loans
Cituoti
0 #1327 avaisk 2019-11-15 18:17
No verification payday loans payday loans online online lenders
Cituoti
0 #1326 Edgessy 2019-11-15 17:15
Loan companies in columbia sc payday loans online emergency loan for bad credit
Cituoti
0 #1325 Spomia 2019-11-15 16:16
Same day loans bad credit direct lenders http://paydaymyonline.com cash advance greenville sc
Cituoti
0 #1324 Plofshog 2019-11-15 13:57
Cialis pills online buy http://cialisdbrx.com viagra natural femenina cialis generic
Cituoti
0 #1323 Inpunda 2019-11-15 13:13
Generic cialis works buy cialis online low blood pressure canada buy generic cialis
Cituoti
0 #1322 apowhen 2019-11-15 11:34
Cash advance naples fl http://paydaymyonline.com bad credit personal loans for 5000
Cituoti
0 #1321 awaift 2019-11-15 11:23
24 hour cash loans http://paydaymyonline.com personal loans with poor credit
Cituoti
0 #1320 awaift 2019-11-15 11:09
Payday loans houston tx payday loans secure loans
Cituoti
0 #1319 bughzere 2019-11-15 11:08
Cut cialis pills buy generic cialis online cialis tablet side effects
Cituoti
0 #1318 gravand 2019-11-15 10:55
Short term loans compare payday loans online cash advance loans bad credit
Cituoti
0 #1317 sushisa 2019-11-15 10:51
Purchasing cialis pharmacy buy cheap cialis online montreal cialis generic
Cituoti
0 #1316 Endeach 2019-11-15 09:55
Payday loans on line payday loans online online cash advance loans
Cituoti
0 #1315 outrard 2019-11-15 09:34
Buy germany cialis 20mg http://cialisdbrx.com caverta in india cialis generic
Cituoti
0 #1314 Lerevuro 2019-11-15 09:17
Xatral cialis online pharmacy generic http://cialisdbrx.com enzyte cialis generic
Cituoti
0 #1313 incurry 2019-11-15 08:56
Payday loan stores near me http://paydaymyonline.com 1500 cash
Cituoti
0 #1312 Appoisy 2019-11-15 04:17
Payday loans brampton http://paydaymyonline.com emergency personal loans bad credit
Cituoti
0 #1311 spudge 2019-11-15 04:06
Payday loans shreveport http://paydaymyonline.com private loan lenders for bad credit
Cituoti
0 #1310 Idiomb 2019-11-15 03:52
Payday loan company payday loans microloans
Cituoti
0 #1309 uncors 2019-11-15 03:42
Long term unsecured loans cash advance cash now bad credit
Cituoti
0 #1308 choOnge 2019-11-15 02:43
Payday loans in dallas tx payday loans loans for bad credit online
Cituoti
0 #1307 quidize 2019-11-15 02:35
Loans for bad credit rating payday loans online online bank account for bad credit
Cituoti
0 #1306 ruigue 2019-11-15 01:38
Payday loans richmond va http://paydaymyonline.com need cash now with bad credit
Cituoti
0 #1305 empiny 2019-11-15 00:55
Mail order cialis http://cialisdbrx.com cialis tadalafil buy
Cituoti
0 #1304 Invips 2019-11-15 00:09
Viagra rapid tabs cialis pills buy cialis online best price for generic cialis
Cituoti
0 #1303 AmaksWAr 2019-11-14 23:47
Nortriptyline with food cialis 20mg buy cheap cialis online sample cialis pills buy
Cituoti
0 #1302 Sarprava 2019-11-14 22:21
Soft tabs cialis generic levitra buy cialis online cheapest generic cialis
Cituoti
0 #1301 TeskWert 2019-11-14 22:06
Cialis price buy generic cialis online generic cialis daily use cheap
Cituoti
0 #1300 ChupENum 2019-11-14 21:49
Where to order cialis generic drugs buy cheap cialis online buy cheapest cialis buy
Cituoti
0 #1299 Idearia 2019-11-14 21:05
Discount cash advance http://paydaymyonline.com payday loans in calgary
Cituoti
0 #1298 pypesy 2019-11-14 20:55
Internet personal loans http://paydaymyonline.com online cash loans
Cituoti
0 #1297 advepe 2019-11-14 20:38
Personal loans no credit history payday loans cash now loans bad credit
Cituoti
0 #1296 abustok 2019-11-14 20:31
Order discount cialis compare http://cialisdbrx.com cheap cialis next day delivery
Cituoti
0 #1295 Jubcuck 2019-11-14 20:24
First payday loans payday loans online loan personal
Cituoti
0 #1294 whappy 2019-11-14 20:13
Viagra pills paypal cialis generic http://cialisdbrx.com order cialis online without over the counter
Cituoti
0 #1293 Fetkeype 2019-11-14 19:32
Fast quick loans cash advance online credit check free
Cituoti
0 #1292 Theoppy 2019-11-14 19:24
Fast loan approval payday loans online loan companies in san antonio
Cituoti
0 #1291 groussy 2019-11-14 18:31
Signature loans in utah http://paydaymyonline.com personal loans florida
Cituoti
0 #1290 ruigue 2019-11-14 13:50
Bad credit loans california http://paydaymyonline.com signature loans for people with bad credit
Cituoti
0 #1289 keyhox 2019-11-14 13:40
Personal loans company http://paydaymyonline.com signature loans bad credit
Cituoti
0 #1288 prielf 2019-11-14 12:06
Payday loans in north carolina cash advance check advance
Cituoti
0 #1287 Frausty 2019-11-14 11:59
Instalment loans online payday loans online payday loans not brokers
Cituoti
0 #1286 unfaick 2019-11-14 11:54
Cialis pharmacy discount http://cialisdbrx.com order cialis usa
Cituoti
0 #1285 AmaksWAr 2019-11-14 11:07
Cheap generic cialis from india buy cialis online buy cialis tadalafil
Cituoti
0 #1284 preeLm 2019-11-14 11:02
Emergency loans for bad credit http://paydaymyonline.com long term payday loans direct lender
Cituoti
0 #1283 Atrowl 2019-11-14 10:45
Ordering cialis online buy cheap cialis online viagra rap buy cialis online
Cituoti
0 #1282 Bambumb 2019-11-14 09:19
Cialis cheap online buy cialis online cialis discount generic
Cituoti
0 #1281 Insulax 2019-11-14 09:06
Vicodin pill picture cialis generic buy generic cialis online metformin expiration cialis generic pills used
Cituoti
0 #1280 Roanied 2019-11-14 08:49
Generic cialis tadalafil drug buy cheap cialis online buy geneA­ric ciaA­lis
Cituoti
0 #1279 arraDay 2019-11-14 08:17
What color cialis pills buy cialis online viagra phoenix cialis pills
Cituoti
0 #1278 Treala 2019-11-14 07:12
Cialis pharmacy online http://cialisdbrx.com split cialis pills impotence
Cituoti
0 #1277 enfolf 2019-11-14 06:14
Where can i get a loan fast http://paydaymyonline.com loans for anyone
Cituoti
0 #1276 acurge 2019-11-14 06:02
Fix my credit rating payday loans online easy approval payday loans
Cituoti
0 #1275 dubdine 2019-11-14 05:40
Personnal loan payday loans i need a loan now
Cituoti
0 #1274 alulsild 2019-11-14 04:33
Cash advance huntsville al payday loans loans poor credit
Cituoti
0 #1273 incurry 2019-11-14 04:28
Payday loan bad credit direct lender payday loans online payday loans longview tx
Cituoti
0 #1272 SNOTTBAT 2019-11-14 03:37
Payday loans no upfront fees http://paydaymyonline.com loan companys
Cituoti
0 #1271 Shauna 2019-11-13 23:32
buying kratom online: http://kratomsaleusa.com

My site :: kratom pills: http://kratomsaleusa.com
Cituoti
0 #1270 unlili 2019-11-13 23:00
Tribal loans for bad credit http://paydaymyonline.com quick online cash loans
Cituoti
0 #1269 bughzere 2019-11-13 22:52
Prices buy cialis online cialis http://cialisdbrx.com buy cialis
Cituoti
0 #1268 shomia 2019-11-13 22:25
New loans payday loans cash advance denver
Cituoti
0 #1267 Amawile 2019-11-13 22:10
Personal loans for self employed payday loans online 1 hour loans no employment verification
Cituoti
0 #1266 assils 2019-11-13 22:04
India generic cialis buy cialis online cialis generic cheap viagra
Cituoti
0 #1265 inceple 2019-11-13 21:43
Split cialis pills 10mg buy cheap cialis online buy generic cialis without prescription
Cituoti
0 #1264 veldRize 2019-11-13 21:19
The lending company payday loans basic bank accounts online
Cituoti
0 #1263 soyday 2019-11-13 21:09
Personal loans massachusetts payday loans online easy payday loans no teletrack
Cituoti
0 #1262 SNOTTBAT 2019-11-13 20:23
Payday loan near me http://paydaymyonline.com payday loan apr
Cituoti
0 #1261 Indipt 2019-11-13 20:17
Buy tadalafil cialis buy cialis online canada buy cialis online
Cituoti
0 #1260 Appetry 2019-11-13 20:03
Cheap online female cialis buy generic cialis online order discount cialis compare
Cituoti
0 #1259 Vaggrime 2019-11-13 19:45
Cheap cialis generic canada buy cheap cialis online alcohol cialis generic
Cituoti
0 #1258 Anecdog 2019-11-13 19:15
Buy brand cialis online pharmacy buy cialis online order cialis online without health
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode